تبلیغات
حل مسائل جنسی جوانان - آموزش مسائل جنسی
وبلاگ من
وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان
محمد (5)

موضوعات
عمومی (5)

ماهنامه
تیر 1386 (5)

صفحات


جستجو
جستجو در بلاگ


دوستان
عکس+جک+اس ام اس+کارتون+آنتی ف ی ل ...+عکس و هرچی که بخواین

آمار وبلاگ ..
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل بازدید ها :
كل نظر ها :
كل مطالب :10:07 ق.ظ<-جمعه 15 تیر 1386<-جمعه 15 تیر 1386
آموزش مسائل جنسی

آموزش مسائل جنسی را چه کسی باید به نوجوانان بدهد ؟

چند سالی است که تمام مردم جهان (با هر فرهنگ و مذهبی ) به لزوم اینکه “جهت جلوگیری از شیوع ایدز و بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی ، نوجوانان باید در رابطه با مسائل جنسی آموزش ببینند ” پی برده اند . اما تا امروز در رابطه با اینکه چه کسی باید به کودکان آموزش بدهد در بین گروه ها و سازمانها و فرهنگ ها اختلاف نظر وجود دارد .در زیر گزارشی را به نقل از دویچه وله در همین رابطه ارائه می کنیم .


“مركز مطلع سازى در امور بهداشتى” آلمان اخیرا اعلام كرده است كه جوانهاى آلمانى در مورد سكس و مسایل بهداشتى مربوط به آن به خوبى و به موقع مطلع می‌شوند. و تقریبا همه پسرهاى بین ۱۴ تا ۱۷ سال، در جیب كاپشن یا كیف پول و یا كوله پشتى مدرسه یك كاندم هم بهمراه دارند.بنا به گزارش این مركز داشتن كاندم به یكى تجهیزات استاندارد براى جوانها تبدیل شده. زیرا كاندم پرطرفدارترین وسیله جلوگیرى بخصوص براى بار اول است. در ضمن آمار این مركز نشان می‌دهد كه این شایعه كه سن سكس در میان جوانهاى آلمانى دائما پایین می‌آید درست نیست. اما چه كسى به این جوانها راه و چاه را نشان می‌دهد. خبرنگار دویچه وله به سراغ گروهى از جوانها رفته و این سوال را از آنها پرسیده.

ماركوس:

“در تعطیلات مدرسه، زمانیكه به سفر تركیه رفته بودیم كه پدر و مادرم گویى راجع به موضوعی كاملا عادى و پیش پا افتاده حرف میزنند شروع كردند به توضیح دادن و مطلع كردن من. اصلا فكر نمی‌كردم به همین سرعت و به همین راحتى موضوع را برایم روشن كنند. راستش این جورى خیلى خوب بود.”

جسیكا:

“پدرم براى اولین بار در مورد جلوگیرى و این جور چیزها با من حرف زد. چون مادرم جدا شده و او تنها سرپرستى من را دارد. اما این حرف‌هارا خیلى منطقى و بدون شوخی و خنده با من در میان گذاشت و براى من هم اصلا ناخوشایند نبود.”

جسیكا و ماركوس می‌گویند اگر قرار بود به پدر و مادرشان بخاطر توضیح دادن ضروریات سكس بهداشتى نمره بدهند شاید به آنها نمره ۳ (حدودا معادل نمره ۱۵ در ایران) را می‌دادند. و این نمره‌اى است كه اغلب پدر و مادرهای آلمانى در این مورد می‌گیرند. براى دوسوم جوانهای آلمانى اولین كسانى كه جزئیات و اطلاعات لازم را در مورد سكس را به تین‌ایجرها می‌دهند، والدین هستند. این موضوع در جدیدترین آمارى كه در مورد سكس جوانان توسط الیزابت پت مدیر “مركز مطلع سازى در امور بهداشتى” منتشر شده آمده. او معقتد است كه والدین این وظیفه را خیلى موثر انجام داده‌اند. الیزابت پت:

” آمار نشان می‌دهد كه تعداد جوان‌هایى كه اولین رابطه جنسى خود را با مراعات بهداشت و استفاده از وسایل جلوگیرى تجربه می‌كنند نسبت به سال ۱۹۸۰ دو برابر شده و این براى ما مهم است.”

جسیكا، ماركوس و دوستان دیگرشان در مدرسه همه چیز را درباره استفاده از كاندم و یا قرص ضدحاملگى می‌دانند. آنها حالا ۱۵ سالشان است و چند هفته دیگر روابط جنسى در برنامه درسى كلاس شان قرار می‌گیرد. البته براى دومین بار زیرا دو سال پیش اولین دوره این درس را در كلاس بیولوژی پشت سرگذاشته‌اند. آیا حرف زدن در این باره براى آنها تكرارى نیست؟

به نظر جسیكا نه:

“یاد گرفتن مسایل مربوط به روابط جنسى در كلاس بیولوژى جالب است چون یكسرى لغت‌های جدید خارجى یاد می‌گیریم و درخانه هم مادرو پدرمان به ما راه و چاه را یاد می‌دهند.”

ماركوس:

“پدر و مادرها همه چیز را توضیح نمی‌دهند، آنها فقط مهمترین چیزها را می‌گویند. و وقتى در مدرسه این مسایل تدریس شود میتوان هر سوالى را مطرح كرد.”

بسراغ معلم بیولوژى می‌رویم و از او می‌پرسیم جوانهای كلاسش چه سوالاتی دارند؟

“بیشتر پسرها می‌پرسند آیا واقعا نقطه‌اى به نام “جى اسپات” در بدن زن وجود دارد؟ (نقطه‌اى بشدت تحریك‌پذیر در بدن زنان كه یك متخصص زنان بنام Ernst Gräfenberg در سال ۱۹۵۰ آن را كشف كرد.) و سوالات دخترها بیش از هرچیز در مورد راه هاى جلوگیرى از حاملگى است. آنها می‌خواهند بدانند تاثیر قرص‌هاى ضد حاملگى چیست، چطور می‌شود مطمئن بود كه این قرص‌ها صددرصد مطمئن هستند و …”

خانم وایندل معلم بیولوژى می‌گوید دراین بین جروبحث مفصلى هم بین خود دانش آموزان در می‌گیرد:

“پسرها می‌پرسند چرا دخترها بعضى وقت‌ها اینقدر غرغرو می‌شوند. و وقتی می‌فهمند كه دلیل عصبى شدن دخترها تغییرات هرمونى است كه هرماه یكبار به آن دچار می‌شوند، آنگاه شروع می‌كنند به گفتن جملاتى مثل “آها حالا مى‌فهمم چرا دوست دخترم دوباره بداخلاق شده و حوصله كارهایى كه من دوست دارم را نداره.” و دخترها هم در جواب می‌گویند ” چقدر شما پسرها ادعا دارید. خوب است كه خودتان هم چندان عاقل‌تر و بالغ‌تر از ما نیستید.”

خانم وایندل پنج سال است كه به دانش آموزان كلاس نهم درس روابط جنسى می‌دهد و در مقابل جمع پسرها و دخترهاى ۱۵ ساله راجع به عادت ماهانه، هم خوابگى و كاندم حرف می‌زند. مسایلى كه صحبت كردن درباره شان زیاد هم ساده نیست. اما او كار خود را بلد است و با قیافه‌اى جدى براى شاگردان آنچه را كه باید بدانند توضیح می‌دهد. وایندال:

“البته چیزى كه باعث نگرانى من است این است كه جوانها بخصوص در تعطیلات آخرهفته كه ممكن است الكل مصرف كنند دیگر احتیاط زیادى نمی‌كنند و احتمال اینكه استفاده از كاندم یادشان برود زیاد است. “

حاصل این فراموشى حامله شدن یك دانش آموز دختر است كه هم‌شاگردى ماركوس و جسیكا است. این دختر یكى از هفت هزار دختر دانش آموز حامله در آلمان است. با این حال تعداد دختران “تین ایجرى” كه در آلمان حامله می‌شوند نسبت به سال ۲۰۰۱ بوضوح كمتر شده.

اما آیا واقعا این یك شایعه است كه سن سكس در آلمان كمتر و كمتر می‌شود؟

با ۲۰ جوان این سوال را مطرح كردیم. پاسخ چندتایى را بشنوید.

دختر ۱۵ ساله: “فكر نمی‌كنم اینطور باشد. البته آنهایى كه تظاهر می‌كنند زودتر از همه سكس داشته‌اند می‌خواهند دست بالا را داشته باشند و حرف‌شان خریدار داشته باشد. آنها فكر می‌كنند خیلى باحال هستند و می‌توانند براى بقیه تعیین تكلیف كنند.”

پسر ۱۶ ساله: “به نظر من بیشتر آنهایى كه دم از داشتن سكس می‌زنند، فقط فانتزى هایشان را به زبان می‌آورند.”

پسر ۱۵ ساله: “بعضى‌ها فقط حرف‌اش را می‌زنند و می‌خواهند پز بدهند. حرف بیشترشان را من باور نمی‌كنم.”

دختر ۱۶ ساله: ” حتما كسانى هستند كه خیلى زود شروع می‌كنند. اما من براى خودم خیلى زود می‌دانم و فكر می‌كنم برایم زیاد خوب نیست. من هنوز یك كمى جوانم. هروقت احساس كنم به اندازه كافى بزرگ شده‌ام آنگاه مسئله‌ای نیست. البته نمی‌شود جلوى كسى كه فكر می‌كند به اندازه كافى بزرگ شده و آمادگى سكس را دارد گرفت.”

ویرایش شده در تاریخ - و ساعت -

Designers
LostLord+Alireza Asgari